Kakkonen, Otteluennakko

EHTV-pelaajaennakko: Lohkovoitto tapetilla lauantaina – ”Sarjan eliittiä”

Esport Honka kohtaa lauantain kotiottelussaan helsinkiläisen Gnistanin. Gnistan on Kakkosen eteläisessä lohkossa toisena heti Hongan perässä. Sarjataulukossa joukkueiden välille on kertynyt kuitenkin jo suhteellisen suuri piste-ero. Jos Honka lauantaina kaataa Gnistanin, varmistaa se paikan lohkoykkösenä ja sitä myöten myös Ykkösen nousukarsinnoissa.

Gnistan on pelannut hyvin läpi kauden. Siitä kertoo myös komea pistesaalis ja sarjan toinen sija. Oulunkylässä kotiottelunsa pelaava Gnistan on kerännyt kauden aikana 41 pistettä. Se on Hongan lisäksi toinen joukkue, joka on päässyt kauden aikana kaksinumeroiseen lukuun, kun lasketaan voittojen määrää. Gnistanilla on tilillään 12 voittoa. Se on hävinnyt ainoastaan neljä kertaa tällä kaudella.

Yllättävä tosiasia on, että Gnistan on ollut vaikeuksissa lohkon häntäpään joukkueita vastaan. Viimeisenä oleva NJS on pelannut kahdesti sinikeltaisia vastaan tasan. Myös putoamisviivan alapuolella oleva KäPa on onnistunut jopa voittamaan lohkokakkosen. Ilman vastaavankaltasia pistemenetyksiä Gnistan taistelisi todella tiukasti Honkaa vastaan nousukarsintapaikasta. Nyt lohkovoitto on lähes viimeistä sinettiä vaille karannut helsinkiläisten sylistä. Gnistanin vahvuutta tukee myös se, että joukkue lainaa pelaajia Veikkausliigaseura HIFK:lta.

– Joukkue on sarjan eliittiä. Sarjataulukkokin sen kertoo. Gnistan pelaa hyvää syöttöpeliä. Toisaalta meidän tavoite on, ettei vastustaja pääse sitä huomenna esittämään, Hongan päävalmentaja Juho Rantala sanoi.

– Gnistan on hyvin valmennettu ryhmä. Heillä on selkeä pelisuunnitelma.

Honka on lähes varmistanut lohkovoittonsa. Toisaalta lauantaina on vastassa sarjan kovin mittari, eikä löysäilyyn ole varaa. Honka on tehnyt viime aikoina runsaasti uusia hankintoja. Joukkueen vahvuuteen ovat viime viikkojen aikana saapuneet Kevin SawchakRiku SelanderLauri JylhäJanne PaukkonenJean SilvaAlex Lehtinen ja viimeisimpänä hankintana Rasmus Kautto.

– Kun joukkuetta kasattiin tälle kaudelle, pyrittiin siihen, että hankimme pelaajia, joilta löytyy Honka-taustaa. Haluamme olla honkalainen seura, Rantala avasi pelaajavalintoja.

Toisaalta kauden aikana riveistä on myös toiseen suuntaan lähtenyt pelaajia. Markus BjörsMiko Puuskari ja Jaakko Hietikko lähtivät kaikki samaan osoitteseen Pohjois-Amerikkaan ja kesken kauden tullut David Ramadingaye pelasi hetken aikaa Hongassa ennen kuin siirtyi Veikkausliigassa pelaavan Ropsin väreihin.

Hongan ja Gnistanin kauden ensimmäinen ottelu päättyi Hongan voittoon Oulunkylässä lukemin 0-1. Silloin maalintekijänä oli Antonio Inutile.

– Itse olen viihtynyt todella hyvin Hongassa. Alkukausi sujui maalien valossa hyvin. Kesällä tuli pieni notkahdus, ja nyt on alkanut taas osua. Jatkuvasti on hyvä fiilis harjoitella ja pelata, Inutile kertoi.

Lauantaina pelattavaan Gnistan-peliin Honka on kutsunut toisen espoolaisen Esport-seuran eli Esport Oilersin junioripelaajia.

– Kaikkien kannalta on hyvä asia, että lajirajoja rikotaan. On hieno asia yhdistää espoolaisia ja kauden aikana onkin ollut mukava nähdä, että varsinkin nuoria katsojia on näkynyt paljon lehtereillä, Rantala iloitsi.

– Toivottavasti tästä tulisi jatkumo, että salibandyn puolelta tullaan katsomaan jalkapalloa ja vastaavasti toistepäin, että meidän kannattajat seuraavat myös Oilersin pelejä, Inutile jatkoi.

Yhteistyössä