Kauden avauksessa Honka ja KuPS tasasivat pisteet

Esport Hongan Veikkausliigakausi 2018 käynnistyi tasapelillä, kun joukkue haki Kuopiosta pisteen. Ottelu oli tasainen, mutta molemmilla joukkueilla oli omat paikkansa napata täydet pisteet.
Avausjakso kotijoukkueen hallintaa
Kotijoukkue KuPS lähti heti ottelun alusta hyökkäämään aktiivisesti hakien nopeaa avausmaalia. Hongan puolustus piti kuitenkin maalin koskemattomana.
Kuopiolaisten hallinnasta huolimatta avausmaalin iski kahdeksannella peliminuutilla Honka. Suomen Cupissa vahvasti pelannut Youness Rahimi jatkoi hyvää virettään ja karkasi KuPS-puolustaja Hamed Coulibalylta. KuPS-puolustajalla ei ollut muuta mahdollisuutta kuin kaataa Rahimi, ja pallo vietiin pilkulle. Rahimi ei erehtynyt, vaan siirsi Hongan 1-0 johtoon.
KuPS tuli tasoihin 23 minuutin kohdalla, kun Saku Savolainen pääsi laukomaan pallon läheltä Honka-maalin yläkulmaan. Maalin jälkeen peli kääntyi kotijoukkueelle. KuPS-hyökkääjä Rasmus Karjalainen pääsi kokeilemaan maalintekoa monta kertaa hyvästä paikasta. Tim Murray Honka-maalilla piti huipputorjunnoillaan vierasjoukkueen pelissä mukana. Tauolle siirryttiin näin ollen tasatilanteessa 1-1.
Hongan päävalmentaja Vesa Vasara ei ollut missään tapauksessa tyytyväinen ensimmäiseen puoliaikaan:
– Olimme huonompia kun odotin, ja KuPS hoiti hommansa hyvin. Toki saimme pari paikkaa ja yhden elintärkeän maalin.
Toisella jaksolla Honka paremmin mukana
Pukukopista saapui toiselle jaksolle aktiivisempi Honka. Erityisesti vasemman laidan kaksikko Jonas Levänen ja Rahimi aiheutti KuPS-puolustukselle päänvaivaa. Honka oli lähellä siirtyä johtoon 61 minuutin kohdalla, kun Levänen ja Masar Ömer pelasivat pallon upeasti Kasperi Liikoselle maalin eteen. KuPS-maalivahti Otso Virtanen onnistui kuitenkin torjumaan maalillaan Liikosen yrityksen.
Myös KuPSilla oli toisella jaksolla paikkansa, mutta Hongan puolustus piti keltapaidat pois maalinteosta. Viimeisenä lukkona toimi mahtavaa iltapuhdetta pelannut Murray.
81 minuutilla kentälle asteli ensimmäistä kertaa paluun Espooseen jälkeen Antti Mäkijärvi. Mäkijärvi toi Hongan hyökkäyspeliin selvästi lisää virtaa ja hän väläyttelikin muutaman kerran tunnettuja erikoistilannetaitojaan. Heti vaihdon jälkeen laiturin antama kulmapotku olikin upota suoraan maaliin.
Kentälle ottelun loppupuolella vaihdettu Alex Nimely pääsi karkaamaan läpiajoon. Hyökkääjä harhautti puolustajat ja ohitti maalivahti Virtasenkin, mutta laukaus jäi lopulta sivuverkkoon. Enempää tekopaikkoja ei kummallekaan joukkueelle siunaantunut ja ottelu päättyi lukemiin 1-1:
– Pelimme parantui koko ajan ja lopussa olimme lähellä jopa voittoa. Olen silti tyytyväinen yhteen pisteeseen. KuPS on kuitenkin yksi sarjan parhaista joukkueista. Vasara summasi kauden avausottelun.
Ottelussa nähtiin kentällä Mäkijärven paluun lisäksi myös Hongan nuori tulevaisuuden tähti, kun vasta 16-vuotias Juho Ojanen vaihdettiin kentälle 89 minuutin kohdalla. Ojanen esiintyikin Veikkausliigadebyytissään muutamat minuutit hyvin aktiivisesti ja rohkeasti pelaten.
Viikon päästä kotiavaus
Kauaa ei Hongan kotiavausta tarvitse enää odottaa, sillä ensi sunnuntaina 15.4. keltamustat astelevat ensimmäistä kertaa tällä kaudella kotiyleisön eteen Tapiolan Urheilupuistossa. Vieraaksi Espooseen saapuu FC Lahti, joka kaatoi kauden avausottelussaan TPS:n niukasti 3-2.
Ottelu käynnistyy kello 15.00 ja kentällä nähdään varmasti jälleen kerran kovaa taisteleva espoolaisjoukkue. Tule paikan päälle kannustamaan Esport Honka kauden avausvoittoon!
Kausikortit ja liput osoitteesta tiketti.fi/esporthonka!
Kooste:
Vesa Vasara ottelun jälkeen:
🎥 Post-match: Vasaran mietteet KuPS-ottelusta#Veikkausliiga #MeOllaanHonka pic.twitter.com/s5XtNnCIq2
— Esport Honka (@EsportHonka) April 9, 2018
Tim Murray ottelun jälkeen:
🎥 Post-match: Tim Murray @KuPS1923 -tasapelin jälkeen#Veikkausliiga #MeOllaanHonka pic.twitter.com/GndmeClcAN
— Esport Honka (@EsportHonka) April 9, 2018
Tommi Saarinen ottelun jälkeen:
🎥 Post-match: Kapteeni kauden avauksen jälkeen#Veikkausliiga #MeOllaanHonka @KuPS1923 pic.twitter.com/Tfm0WanzWZ
— Esport Honka (@EsportHonka) April 9, 2018