Etsi tältä sivustolta

Honka ja KuPS tasatulokseen

Veikkausliigan kaksi keltamustaa ja kovavireisintä joukkuetta Honka ja KuPS kohtasivat syksyisellä Savon Sanomat Areenalla Kuopiossa. Kotijoukkue siirtyi avausjaksolla johtoon, ja oli jo varmistamassa mestaruuden. Robert Ivanov tasoitti kuitenkin vielä loppuhetkillä, ja pisteet tasattiin luvuin 1-1.

Avausjakso

Kotijoukkue KuPS oli avausjaksolla vahvempi, mutta kunnon maalipaikat loistivat molemmissa päissä pitkään poissaolollaan. 

Honka oli iskeä avausmaalin 32. minuutilla. Borjas Martin lähetti keskityksen maalille, mutta Javi Hervasin pusku epäonnistui.

KuPS onnistui ensimmäisenä maalinteossa. Se katkoi Hongan pelinrakentelun syvällä espoolaisten päädyssä, ja lopulta Petteri Pennanen vei kotijoukkueen johtoon juuri ennen taukoa.

Enempää osumia avausnelivitosella ei nähty, joten tauolle siirryttiin 1-0 numeroissa.

Toinen jakso

KuPS oli lähellä lisätä johtoaan tunnin kohdalla. Tommi Jyryn kuti painui kuitenkin Honka-maalin ohitse.

Lucas Kaufmann kokeili vuorostaan terävällä kudilla boksin rajoilta, mutta brassin laukaus viuhui hieman ohi. 

Honka onnistui tasoittamaan lopulta 83. minuutilla. Kaufmann lähetti vapaapotkun, Otso Virtanen torjui Gideon Baahin puskun, mutta Robert Ivanov oli ensimmäisenä irtopallossa. 

Tuco pääsi vielä ottelun loppuhetkillä laukomaan lähietäisyydeltä, mutta hyökkääjän kuti nousi yli maalin. Näin pisteet tasattiin 1-1.

Ottelussa nähtiin myös kauan odotettu paluu, kun Honkaan kesken kauden palannut ja loukkaantumisen selättänyt Mac Kandji vaihdettiin kentälle.

-Paluu pelikentille tuntui erittäin hyvältä. Pitkän poissaolon jälkeen on tärkeää saada pelituntuma takaisin ja hyvä vire päälle. Olisimme voineet tänään voittaakin, mutta piste on tyhjää parempi, Kandji kommentoi ottelun jälkeen.

-Pystyimme luomaan maalipaikkoja, mutta valitettavasti saimme vain yhdestä sisään. Täytyy kuitenkin muistaa, että tulimme takaa lopussa tasoihin. Se osoittaa kovaa taisteluhenkeä joukkueelta, hyökkääjä analysoi ottelua.

Honka päättää mestaruussarjan kotonaan lauantaina 19.10. Kello 15.00 alkavaan otteluun vieraaksi saapuu IFK Mariehamn. Osta lippusi tästä ja saavu kannustamaan Honka voittoon!

-Siitä tulee varmasti todella kova ottelu. Meillä on nyt muutama viikko aikaa valmistautua parhaalla mahdollisella tavalla ja olla valmiita ottamaan kaikki kolme pistettä, Kandji päättää.

Hongan kokoonpano:

#3 Gideon Baah
#4 Robert Ivanov
#5 Henri Aalto
#8 Javi Hervas
#10 Lucas Kaufmann
#13 Tim Murray (MV)
#14 Borjas Martin
#16 Konsta Rasimus (84′ Joel Perovuo)
#19 Arlind Sejdiu (68′ Mac Kandji)
#23 Mikko Sumusalo (68′ Jonas Levänen)
#80 Demba Savage

Vaihdossa: #32 Atte Paunio (MV), #24 Nasiru Banahene, #28 Tommi Saarinen, #68 Armend Kabashi

  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
  •  logo
Back to top